هر آنچه در مورد ایفون 14 میدانیم

در این مقاله قصد داریم به تمامی اخبار و شایعات پیرامون پرچم‌داران نسل بعدی اپل یعنی سری آیفون ۱۴ بپردازیم. با تکنولایف همراه شوید.

با وجود اینکه زمان بسیاری به رونمایی سری آیفون ۱۴ مانده، اما به نظر می‌رسد که انتشار شایعات و گزارش‌ها در مورد پرچم‌داران نسل بعدی اپل تمامی ندارد. البته به خاطر محبوبیت گوشی‌های هوشمند کوپرتینویی‌ها چنین اتفاقی تازگی ندارد و هر بار پیش از معرفی محصولات جدید این شرکت شاهد انتشار گزارش‌ها و اخبار بسیاری در مورد مدل‌های جدید آیفون بوده‌ایم.

سری آیفون ۱۴ اپل در یک نگاه

به‌صورت خلاصه شده گفته می‌شود که سری آیفون ۱۴ از ۴ مدل تشکیل می‌شود که دو مدل ارزان‌تر از بریدگی برای قرار گرفتن دوربین سلفی برخوردار هستند و دو مدل گران‌تر سری نیز از حفره‌ای برای قرارگیری دوربین سلفی استفاده می‌کنند. هر چهار مدل دارای تراشه‌ی A16 خواهند بود و تغییرات گسترده‌ای نیز در ماژول دوربین اصلی رخ داده است.

ویژگی‌های مورد انتظار سری آیفون ۱۴ اپل

  • دو مدل از صفحه‌نمایش ۶.۱ و دو مدل نیز از صفحه‌نمایش ۶.۷ اینچی برخوردار است
  • امکان قرار گرفتن حسگر Face ID در پشت صفحه‌نمایش
  • عدم وجود برآمدگی ماژول دوربین در پنل پشتی
  • تراشه‌ی A16
  • مودم X65 کوالکام

مدل‌های سری آیفون ۱۴ اپل

گفته شده که اپل محصولات سری آیفون ۱۴ را در چهار مدل به بازار عرضه می‌کند. این مدل‌ها شامل دو گوشی هوشمند با صفحه‌نمایش ۶.۱ اینچی می‌شوند که آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ پرو نام دارند. دو مدل دیگر نیز از صفحه‌نمایش ۶.۷ اینچی برخوردار هستند و با نام آیفون ۱۴ مکس و آیفون ۱۴ پرو مکس به بازار عرضه خواهند شد.

نگاهی به شایعات اخیر در مورد سری آيفون ۱۴

به‌روزرسانی ۱۴۰۰/۱۰/۲۸: آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ مکس فاقد پنل پروموشن خواهند بود

چندی پیش گزارشی منتشر شد که سری بعدی آیفون‌های اپل از صفحه‌نمایشی استفاده خواهند کرد که مجهز به پنل پروموشن شده است؛ پنلی که اجازه می‌دهد امکان مشاهده محتوا با نرخ نوسازی متغیر بین ۱۰ الی ۱۲۰ هرتز را داشته باشید. البته نرخ نوسازی با توجه به محتوای در حال پخش تغییر می‌یابد.

حال، گزارشی منتشر شده که مدل‌های استاندارد سری یعنی آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ مکس از چنین صفحه‌نمایشی استفاده نمی‌کنند و پنل پروموشن تنها برای مدل‌های پروی سری در نظر گرفته شده است. گویا چنین اتفاقی نیز به خاطر عدم امکان تامین تعداد کافی از صفحه‌نمایشی از نوع LTPO بوده است.

شرکت BOE که یکی از تامین‌کنندگان پنل برای سری آیفون ۱۴ محسوب می‌شود، قادر نیست پنل کافی برای تمامی مدل‌ها تولید کند. به همین دلیل اپل در نظر گرفته پنل LTPO را تنها برای گوشی‌های آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس استفاده کند. در گزارش جدید نیز اشاره شده که بالای صفحه‌نمایش آیفون ۱۴ پرو به جای ناچ یا بریدگی، دو حفره قرار گرفته که حفره اول از طراحی دایره‌ای شکل برای قرار گرفتن دوربین سلفی و حفره دوم با طراحی شبیه به کپسول برای قرار گرفتن حسگرهای دیگر از جمله Face ID در نظر گرفته شده است.

در این بین تغییری در طراحی مدل‌های استاندارد سری رخ نمی‌دهد و همچنان از همان بریدگی یا ناچ برای قرار گرفتن دوربین سلفی و سایر حسگرها استفاده خواهند کرد. باید دید که کوپرتینویی‌ها چه برنامه‌ای برای آیفون‌های نسل بعدی در سر دارند.

به‌روزرسانی ۱۴۰۰/۱۰/۲۶: سری آیفون ۱۴ از نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی و ۶ گیگابایت رم استفاده می‌کند

در سپتامبر ۲۰۲۱ بود که اپل سری گوشی آیفون ۱۳ را معرفی کرد؛ محصولاتی که شامل ایفون ۱۳، آیفون ۱۳ مینی، آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس می‌شدند. در حالی که مدل‌های پروی سری از نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی با پنل LTPO استفاده می‌کردند، اما مدل‌های استاندارد و آیفون ۱۳ مینی مجهز به نرخ نوسازی ۶۰ هرتزی شده بودند. حال گزارشی وجود دارد که تمامی مدل‌های سری آیفون ۱۴ از نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی برخوردار خواهند بود.

در مورد پرچم‌داران جدید اپل گفته شده که کوپرتینویی‌ها در تمامی مدل‌ها از پنل LTPO پروموشن با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی استفاده می‌کنند که باعث خواهد شد ارزش خرید مدل‌های پایه سری نیز افزایش یابد. پنل مورد استفاده در آیفون‌های نسل بعدی اجازه می‌دهد که نرخ نوسازی بین ۱۰ تا ۱۲۰ هرتز متغیر باشد.

 

چنین فناوری اجازه می‌دهد کاربر در زمان وب‌گردی، وب‌سایت‌ها را با نرخ نوسازی ۱۰ هرتز تماشا کند و محتوای دیگر نیز با توجه به تنظیماتشان از نرخ نوسازی مناسب برخوردار شوند؛ برای مثال نرخ نوسازی ویدئو روی ۶۰ هرتز و نرخ نوسازی بازی‌ها نیز روی ۱۲۰ هرتز تنظیم شوند. چنین اقدامی باعث خواهد شد تا میزان مصرف انرژی تا حد قابل توجهی کاهش یافته و با توجه به نوع مصرفی، تنظیم شود.

در این بین گزارش‌هایی وجود دارد که آیفون ۱۴ پرو ممکن است از حافظه رم ۸ گیگابایتی برخوردار شود. با این حال، اخباری جدیدتر اشاره دارند که هر چهار مدل سری آیفون ۱۴ از حافظه رمی ۶ گیگابایتی برخوردار می‌شوند. چنین اتفاقی برای آیفون ۱۴ و آیفون ۱‍۴ مکس می‌تواند تغییر مثبتی باشد.

 

در گزارش‌های پیشین گفته شده بود که آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس از حفره‌ای شبیه به کپسول در بالای صفحه‌نمایش استفاده می‌کند؛ به این صورت که دوربین سلفی و حسگرهای دیگر از جمله حسگر Face ID در درون این حفره قرار می‌گیرند. البته اطلاعات ضد و نقیض بسیاری در این رابطه وجود دارد؛ برای مثال برخی از منابع گفته‌اند که حسگرها در پشت صفحه‌نمایش پنهان می‌شوند و برخی دیگر نیز گفته‌اند که دو حفره در بالای صفحه‌نمایش وجود خواهد داشت تا حسگرها و دوربین سلفی به صورت تفکیک شده از یکدیگر در درون حفره‌ها قرار گیرند.

در این بین گزارش دیگری نیز وجود دارد که اشاره می‌کند پنل پشتی آیفون ۱۴ پرو به دوربین سلفی ۴۸ مگاپیکسلی مجهز خواهد شد که تاکنون چنین اتفاقی در میان آیفون‌ها رخ نداده است.

 

انتظار می‌رود آیفون‌های سال ۲۰۲۲ از چهار مدل برخوردار باشند. به این حالت که دو مدل از صفحه‌نمایش ۶.۱ اینچی و دو مدل نیز از صفحه‌نمایش ۶.۷ اینچی استفاده کنند. مدل‌های مجهز به صفحه‌نمایش ۶.۱ اینچی آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ پرو نام دارند و مدل‌‌های دارای صفحه‌نمایش ۶.۷ اینچی نیز با نام‌های آیفون ۱۴ مکس و آیفون ۱۴ پرو مکس راهی بازار می‌شوند.

گزارش‌ها نشان می‌دهند که اپل می‌خواهند تفاوت میان مدل‌های پرو را افزایش دهد؛ به حالتی که نه‌تنها با مدل‌های ساده‌ی سری بلکه با مدل‌های پیشین نیز متفاوت باشند و اختلاف سخت‌افزاری آن‌ها تنها به برخورداری از تراشه‌ی توانمندتر خلاصه نشود. به این صورت که آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس از حافظه‌ی رم ۸ گیگابایتی استفاده خواهند کرد.

در نسل فعلی آیفون‌ها، مدل‌های ساده‌ی سری آیفون ۱۳ از ۴ گیگابایت حافظه‌ی رم و مدل‌های پرو نیز از ۶ گیگابایت حافظه‌ی رم استفاده می‌کنند. حال، گزارش‌هایی وجود دارد که اپل می‌خواهد مدل‌های پروی سری آیفون ۱۴ از ۸ گیگابایت حافظه‌ی رم برخوردار شوند. البته مشخص نیست که مدل‌های ساده‌ی سری از چه ظرفیتی استفاده خواهند کرد.

طبق گفته‌ها از نظر حافظه‌ی ذخیره‌سازی نیز کوپرتینویی‌ها ظرفیت پایه را ۶۴ گیگابایت در نظر گرفته‌اند. چنین اتفاقی در حالی رخ می‌دهد که مدل پایه‌ی آیفون ۱۲ از حافظه‌ی ۱۲۸ گیگابایت برخوردار بود. همچنین اشاره شده که مدل آیفون ۱۴ پرو از ماژول دوربین سه‌گانه‌ای استفاده می‌کند که متشکل می‌شوند از دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی، دوربین ۱۲ مگاپیکسلی با لنز اولتراواید و دوربین ۱۲ مگاپیکسلی با لنز تله‌فوتو. آنچه برای علاقه‌مندان به محصولات اپل باعث جذابیت دوربین آیفون ۱۴ پرو خواهد شد، توانمندی این گوشی هوشمند در ضبط ویدئوهایی با فرمت 8K خواهد بود.

به‌روزرسانی در ۱۴۰۰/۱۰/۱: اگر نگاهی به محصولات پیشین اپل داشته باشیم، اکثر آیفون‌ها از دوربینی برخوردار بوده‌اند که حسگری ۱۲ مگاپیکسلی یا همراه با وضوح تصویر پایین‌تر داشته است. حال گزارش‌هایی وجود دارد که کوپرتینویی‌ها می‌خواهند وضوح تصویر دوربین آیفون ۱۴ پرو را به ۴۸ مگاپیکسل برسانند.

این موضوع را تحلیلگرای سرشناس به نام مینگ‌چی کو مطرح کرده و عقیده دارد که این دوربین علاوه بر اینکه می‌تواند تصاویری با وضوح تصویر ۴۸ مگاپیکسلی ثبت کند از فناوری ادغام پیکسل‌ها به‌صورت ۴ به ۱ نیز استفاده می‌کند.

در این روش، ۴ پیکسل مجاور در ۱ پیکسل ادغام می‌شوند تا وضوح تصویر به ۱۲ مگاپیکسل کاهش یافته و تصویر نهایی فضای کمتری را اشغال کند. جالب است بدانید که گفته شده اپل، دوربین پریسکوپ را در آیفون ۱۵ عرضه می‌کند که در سال ۲۰۲۳ روانه‌ی بازار می‌شود.

متن قدیمی: از سال ۲۰۱۷ تمامی گوشی‌های هوشمند اپل از بریدگی برخوردار بودند تا حسگر Face ID را در خود جای دهند. با این حال، گزارش‌هایی منتشر شد که کوپرتینویی‌ها می‌خواهند این حسگر را در سری آیفون 14 به زیر صفحه‌نمایش ببرند. حتی گفته شد که امکان دارد دوربین سلفی نیز به پشت صفحه‌نمایش برود؛ اما بعدها این موضوع تکذیب شد.

درواقع شرکت آمریکایی هم‌اکنون در تولید مدل‌های مختلف سری آیفون ۱۳ به مشکل برخورده است و نمی‌تواند پاسخگوی بازار باشد. به همین علت، اپل در نظر دارد برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی در ساخت محصولات جدید خود از پیچیده‌تر ساختن مدل‌های سری آیفون ۱۴ جلوگیری کند.

در برخی از گزارش‌ها آمده که اپل می‌خواهد دو مدل ارزان‌تر سری آیفون ۱۴ از همان طراحی مدل‌های فعلی استفاده کنند؛ به این صورت که Face ID و دوربین سلفی در بالای صفحه‌نمایش، داخل بریدگی قرار می‌گیرند و دو مدل گران‌تر سری نیز از Face ID مخفی شده در پشت صفحه‌نمایش برخوردار هستند و دوربین سلفی نیز در درون حفره‌ای جای می‌گیرد.

ماژول دوربین در پنل پشتی نیز تغییرات گسترده‌ای خواهد دید. درواقع اپل می‌خواهد ضخامت بدنه در مدل‌های سری آیفون ۱۴ را افزایش دهد تا ماژول دوربین از برآمدگی برخوردار نباشد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، لنزها، فلش و حسگر لیدار به حالت مماس با سطح بدنه در پنل پشتی قرار خواهند گرفت.

در این بین برخی از مدل‌های جدید سری آیفون ۱۴ ممکن است از فریمی آلومینیومی استفاده کند. از طرفی اپل امکان دارد در سیستم خنک‌کننده نیز تغییراتی را اعمال کند تا گوشی هوشمند حتی در زمان انجام فعالیت‌های سنگین نیز خنک کار کند.

یکی از تغییراتی که در ماژول دوربین سری آیفون ۱۴ رخ خواهد داد بهبود ویژگی‌های دوربین با لنز اولتراواید است. همچنین امکان دارد اپل از لنز پریسکوپ نیز در محصولات خود استفاده کند. چنین لنزی اجازه خواهد داد تا آیفون‌ها از بزرگ‌نمایی اپتیکال البته با عملکرد به مراتب بهتر برخوردار شوند. مدل‌های گران‌تر سری آیفون ۱۴ می‌توانند از دوربین‌های ۴۸ مگاپیکسلی برخوردار شوند که قادر است ویدئوهایی را در حالت 8K ضبط کند.

برای تراشه نیز گفته شده که اپل در حال حاضر روی تراشه‌ی نسل بعدی خود یعنی A16 کار می‌کند که مبتنی بر لیتوگرافی ۳ یا ۴ نانومتری طراحی شده و توسط شرکت TSMC به تولید انبوه خواهد رسید. در هر نسل از تراشه‌ی سری A اپل شاهد بهبودهای گسترده از نظر عملکرد پردازنده‌ی مرکزی، پردازنده‌ی گرافیکی، هوش مصنوعی و کارایی‌های دیگر آن بوده‌ایم و به نظر می‌رسد که A16 نیز چنین روندی را تکرار کرده و عملکردی به مراتب بهتر از A15 را ارائه دهد.

اپل در نظر دارد همراه با تراشه‌ی A16 مودم X65 کوالکام را نیز در اختیار دارندگان مدل‌های سری آیفون ۱۴  قرار دهد که درواقع اولین مودم 5G با فناوری ۱۰ گیگابیت محسوب می‌شوند. چنین مودمی نسبت به مودم موجود در آیفون ۱۳ و مدل‌های دیگر آن از ارتباطات به مراتب سریع‌تری برخوردار بوده و می‌تواند کیفیت بهتری را در اختیار کاربران قرار دهد.

مامی این موارد امکان دارد تا زمان معرفی آیفون‌های جدید اپل تغییر یابد. درواقع آنچه باعث می‌شود اپل در استفاده از دوربین سلفی یا حسگر Face ID پنهان شده در پشت صفحه‌نمایش صرف نظر کند مشکل در تولید انبوه مدل‌های مختلف سری آیفون ۱۴ است و اگر تا زمان معرفی آیفون‌های جدید، مشکلات کوپرتینویی‌ها در تولید محصولاتشان برطرف شود، امکان دارد ویژگی‌های ذکر شده را در آیفون‌های نسل بعدی مشاهده کنیم.

کوپرتینویی‌ها سیستم خنک‌سازی آیفون‌های جدید نیز برنامه‌های مختلفی را در نظر گرفته‌اند. درواقع گفته می‌شود که اپل در حال آزمایش سیستم خنک‌سازی جدیدی است و آن را تحت آزمایش‌های مختلف قرار داده تا به کنترل بهتر حرارت تولید شده و درنتیجه بهبود عملکرد دستگاه کمک کند.

چنین سیستم خنک‌سازی کمک خواهد کرد که دستگاه بتواند در زمان استفاده از ارتباطات سریع 5G یا حداکثر توان پردازشی تراشه، تجربه‌ی قابل قبولی را در اختیار کاربر قرار دهد و عملکرد آن نیز بر اثر حرارت تولید شده با خللی مواجه نشود.

جالب است بدانید برای درگاه لایتنینگ نیز گفته شده که تغییراتی رخ خواهد داد. درواقع اپل می‌خواهد به جای چنین درگاهی از مگ‌سیف استفاده کند. با این حال، ممکن است تغییرات ذکر شده در مدل‌هایی مانند آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس رخ دهد.